Malmö Stad Logotyp

Uppdaterad: 27 februari 2020

Temaarbete om Hållbarhet

På Malmö restaurangskola jobbar vi klimatsmart för en hållbar framtid. Med rätt kunskaper kan vi tillsammans skapa bättre förutsättningar för ett hållbart samhälle

Under den gågna veckan har alla skolans elever jobbat entreprenöriellt och tematiskt med hållbarhet ur olika perspektiv. Från produktion av varor, tjänster och energi, till avfallshantering, och hur du lagar mat på matsvinn och restprodukter samt hur tillsatt socker i matvaror påverkar våra kroppar.
Temaveckan inleddes med en inspirationsföreläsninig av Rustan Nilsson, miljöpedagog på SYSAV och avlutades med en stor utställning, med installationer, muntliga redovisningar och provsmakning av mat tillagad av matspill.

Redovisningar av veckans Tema

Foto: Anette Sonntag