Malmö Stad Logotyp

Uppdaterad: 28 januari 2020

Stadsfinal i Kockduellen

Onsdagen den 29/1 kommer sex lag från lika många grundskolor till Malmö Restaurangskola för att delta stadskampen som ingår i Visitas tävling Kockduellen

Skolorna som deltar är; Sofielundsskolan Malmö, Mellersta Förstadsskola; Malmö, Bergaskolan, Malmö, Söderkullaskolan, Malmö, Videdalsskolan, malmö samt Glumslövs skola, Landskrona

Kockduellen skapades av Visita (Restaurangernas branschorganisation) för att skapa ett större intresse för restauranutbildningar. Eftersom branschen skriker efter medarbetarebehöver fler ungdomar utbilda sig till kockar.

Tävlingen startar ute i grundskolorna där ungdomarna med utgångspunkt från en råvarukorg, uttagen på skolan, ska tillaga en huvudrätt på 50 minuter. De ska presentera två likadana tallrikar.Det vinnande laget från varje grundskola deltar sedan i stadskampen där stadens lag utses. Här ska de på 90 minuter tillaga en huvudrätt, presentera tre tallrikar för en jury bestående av kända kockar från branschen. Råvarukorgen presenterades i December. Vinnande laget från Malmö Restaurangskola går vidare till regionfinal och med lite tur till en Sverigefinal i Stockholm.

.

Foto: Colourbox